22 листопада 2019 року в Будапешті біля пам’ятника жертвам Голодомору пройшла церемонія з нагоди Дня пам’яті жертв Голодомору в Україні 1932-33 років та Дня Гідності та Свободи в Україні за участю Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини, акредитованих в Угорщині Послів, Військових аташе та представників дипломатичного корпусу, Почесного консульства України у м. Шіофок, представників угорської громадськості.
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині Любов Непоп, відкриваючи захід, зазначила, що поєднання вшанування цих двох дат на сьогоднішній церемонії є невипадковим.
У 1932-33 роках Голодомор в Україні став можливим тому, що ми втратили свою незалежність і свою державу, перетворившись на частину СРСР. У 2013 році люди вийшли на Майдан і почали Революції Гідності після того, як тодішнє керівництво відмовилося від підписання Угоди про асоціацію з ЄС і люди відчули реальну небезпеку того, що наша країну знову повернуть у зону «російського впливу», на практиці позбавивши її незалежності і поставивши під загрозу державність.
Перед Голодомором українці намагалися відстояти свою ідентичність і чинили спротив колективізації. То ж Сталін вирішив, якщо не можна українців підкорити, то треба їх знищити. За період з квітня 1932 по листопад 1933 Україна втратила 10 мільйонів життів померлими та ненародженими, а навесні 1933 року, коли Голодомор був найжорстокішим, щохвилини помирало 16, щогодини – 1000, а щодня 25 тисяч наших співвітчизників. У 2014 році, коли Революція Гідності перемогла, Росія відчула, що шлях нашої держави до ЄС і НАТО, вихід з підконтрольної Москві зони стає незворотнім, то ж, не підкоривши українців, Путін розпочав агресію проти нашої держави. Агресія триває і сьогодні, в її результаті ми вже втратили 14 тисяч наших співвітчизників.
У 1932-33 роках на місце знищених Голодомором українців, у томі числі на Сході і півдні нашої держави, з Росії масово переселяли росіян. У 2014 році Путін надіслав війська в Крим та Схід в Україну, щоб захистити російськомовне населення.
Голодомор у 1932-33 роках був можливим, бо світ мовчав. У 2014 році ми зробили все, що донести до світу правду.
Л.Непоп подякувала Угорщині, яка однієї з перших у 2003 році визнала Голодомор геноцидом українського народу, і закликала інші країни світу слідувати цьому прикладу. Посол також подякувала Угорщині та іноземним партнерам за підтримку України зараз у боротьбі проти російської агресії за відновлення територіальної цілісності і миру в нашій державі.
Заступник Державного секретаря МЗЕЗС Угорщині А.Барані у своєму зверненні закликав пам'ятати про цю страшну трагедію українського народу, яка забрала 10 мільйонів життів українців, щоб нічого подібного не могло повторитися в майбутньому, і наголосив, що Угорщина однією з перших визнала Голодомор геноцидом українського народу, а також підкреслив, що на сьогодні в Угорщині вже існує 4 пам’ятники, які нагадують про цю страшну трагедію.
За невинними жертвами екуменічну панахиду відслужили священик Української Греко-Католицької церкві в Угорщині отець Дам’ян (Габорій) та військовий капелан 15-го огшб 128-ї огшбр отець Ігор (Войтович) з благословення Керуючого Закарпатською єпархією Православної церкви України єпископа Ужгородського і Закарпатського Варсонофія.
Церемонія була продовжена покладання вінків та квітів.
Захід завершився запаленням Свічки пам’яті та хвилиною мовчання в пам’ять про невинних жертв Голодомору.