Історія двосторонніх відносин
Історія українсько-угорських відносин має тисячолітнє коріння і починається щонайменше з періоду, коли у 896 році сім племен пiд проводом вождя Арпада прийшли з Південного Уралу на територію нинішньої Угорщини, подолавши шлях, який ішов і через територію нинішньої України. Про цей час і сьогодні нам нагадує пам’ятник на честь віднайдення угорцями батьківщини, розташований на Верецькому перевалі на Закарпатті.
В ХІ ст. у період розквіту Київської Русі-України одна з доньок Ярослава Мудрого, Анастасія, була одружена з угорським королем Андрашом І, а біля Тіханьського абатства, заснованого подружжям, встановлений пам’ятник Андрашу І і Анастасії.
У 1745—1753 роках в угорському місті Токай перебував видатний український філософ і письменник Григорій Сковорода, про що нагадує пам'ятна дошка на церкві, в якій він був півчим.
У 1837 році в Буді вийшов перший альманах українською мовою на Західній Україні, що був виданий силами членів гуртка «Руська трійця» Маркіяном Шашкевичем, Яковом Головацьким та Іваном Вагилевичем. На будинку, де раніше була Угорська королівська друкарня, зараз розташована пам’ятна дошка на честь цієї визначної події.
В часи Української Народної Республіки, у 1918 році, в Будапешті була відкрита Надзвичайна Дипломатична Місія УНР, яка функціонувала до 1924 року і припинила свою діяльність останньою серед всіх дипмісій УНР. Про цей період нагадує пам’ятна дошка, розташована на будинку на набережній Бема, де знаходилася НДМ УНР, неподалік від сьогоднішнього Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини.
03.12.1991 р. Угорщина третьою після Польщі та Канади визнала Україну незалежною державою.
У той же день, 03.12.1991 р. був підписаний і набув чинності Протокол про встановлення дипломатичних відносин між Україною та Угорською Республікою. Таким чином Угорщина стала першої країною, з якою Україна встановила дипломатичні відносини після відновлення своєї незалежності. В той же день Угорщина першою відкрила своє посольство в українській столиці, а 24.03.1992 р. урочисто було відкрите посольство України в Угорщині, яке стало першим дипломатичним представництвом України за кордоном.
06.12.1991 р. був підписаний Договір про основи добросусідства та співробітництва між Україною та Угорською Республікою, який набув чинності 16.06.1993 р.
На сьогодні Україна має Посольство України в Угорщині (м. Будапешт) та Консульство України в Ніредьгазі, а Угорщина - Посольство Угорщини в Україні (м. Київ), Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді та Консульство Угорщини в Берегові.
У 2003 році Угорщина серед перших засудила Голодомор в Україні 1932-33 років - Геноцид українського народу. На сьогодні в Угорщині встановлені пам’ятники Голодомору в Будапешті, Сегеді, Ніредьгазі та Чьомьорі.
Політичне співробітництво. Зустрічі. Візити (Хронологія українсько-угорських офіційних візитів та контактів на вищому рівні)
Двосторонні відносини між Україною та Угорщиною належать до пріоритетних для української сторони з огляду на сусідство двох країн, членство Угорщини в ЄС і НАТО, а також інтерес України до взаємодії з Вишеградською групою.
Важливим чинником у двосторонніх відносинах є проживання на території України близько 150-тисячної угорської меншини, а на території Угорщини – понад 7 тисяч українців.
Президент Угорщини Янош Адер взяв участь в установчому Саміті Кримської платформи 23 серпня 2021 року, Угорщина приєдналася до Декларації Кримської платформи. 26 листопада 2022 року Президентка Угорщини Каталін Новак відвідала Київ для участі у «Зерновій ініціативі» Президента України та заходах до 90-річчя Голодомору 1932-1933 років в Україні. 11 квітня 2024 року відбулась зустріч Президента України Володимира Зеленського та Президента Угорщини Тамаша Шуйока у рамках саміту Тримор’я (м.Вільнюс).
Крайня зустріч Президента України Володимира Зеленського і Прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана відбулась 2 липня 2024 року у м.Київ. Крайня телефонна розмова Президента України Володимира Зеленського і Прем’єр-міністра Угорщини відбулася 8 травня 2024 року.
На рівні глав зовнішньополітичних відомств двох країн, крайня зустріч міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та міністра зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Петера Сійярто, відбулася 10 липня 2024 року у рамках Вашингтонського саміту НАТО.
Україна та Угорщина також мають низку спільних двосторонніх органів, серед яких ключовими є Спільна міжурядова українсько-угорська комісія з питань економічного співробітництва; українсько-угорська Міжурядова змішана комісія з питань транскордонного та прикордонного співробітництва; Змішана українсько-угорська комісія з питань забезпечення прав національних меншин, українсько-угорська Міжвідомча робоча група з питань освіти, українсько-угорська Змішана комісія з питань контролю прикордонного руху, українсько-угорська Робоча група з питань сільського господарства.
Серпень 2024 року