• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Magyar nyelv
Українська громада в Угорщині
Опубліковано 19 липня 2022 року о 11:45

Українська меншина в Угорщині - це переважно вихідці із Західної України, які переселилися до Угорщини протягом другої половини ХХ ст. Це - здебільшого  українці-мігранти першого і другого поколінь, які створили сім’ї або разом з українськими родинами переїхали на постійне проживання до Угорщини.

Згідно з останнім переписом населення Угорщини (жовтень – листопад 2011 року), на території Угорщини визнає себе українцями 7396 особи. Українська етнічна група за чисельністю посіла сьоме місце серед 13-ти історичних національних меншин Угорщини (після ромів, німців, словаків, румунів та хорватів).

Відповідно до перепису населення 2011 р., 3384 особи в Угорщині визнають українську мову в якості рідної і активно дотримуються національних та культурних традицій. З-поміж осіб, які належать до української меншини, 4638 є громадянами Угорщини (62,7 %).

Основним центром проживання українців є Будапешт.

В Угорщині офіційно зареєстровано і діє декілька товариств та культурно-просвітніх організацій української громади, основними серед яких є: “Товариство української культури Угорщини” (ТУКУ), голова - Ярослава Хортяні; “Українське культурне об’єднання області Чонград”, голова - Неонілла Сечі;  Об’єднання української молоді та сімей Угорщини “Нова хвиля”, голова - Ліліана Грекса; Українська асоціація «Єдність», голова – Вікторія Петровська. Ці організації входять до створеної при Посольстві України в Угорщині 22.01.2021 р. Консультаційної ради.

Закон Угорщини „Про вибори депутатів” забезпечує можливість представникам національних меншин Угорщини, у т.ч. української, балотуватися до Державних Зборів Угорщини, починаючи з 2014 р. Таким чином, кожна національна або етнічна меншина, яка визнана державою (їх 13), отримує у парламенті по одному пільговому мандату. Кандидат від національних меншин отримує мандат у парламенті у разі, якщо за нього віддали голоси ¼ кількості виборців від встановленої для партій квоти. У разі, якщо кандидат від національних меншин не набере кількості голосів, необхідних для отримання повноцінного мандату депутата, він проходить до парламенту як речник цієї національної меншини - депутат без права голосу при голосуванні. З квітня 2022 року речником української громади в Державних Зборах Угорщини є Голова партії «Нова хвиля» Ліліана Грекса.

 Громади національних меншин мають право на гарантований час в трансльованих ЗМІ (радіо, телебачення) та можливість для публікацій у друкованих ЗМІ Угорщини. Один раз на тиждень транслюються україномовні передачі на Угорському радіо МР4 (30 хвилин), 2 рази на місяць - по центральному телебаченню М1 транслюється 12-хвилинна програма «Рондо».

 У Будапешті, Ніредьгазі та Варпалоті діють українські недільні школи.

У трьох угорських вузах функціонують кафедри українознавства: в Ніредьгазькому Інституті з 2018-2019 навчального року відновлена кафедра україністики; в Сегедському науковому університеті з 1997 року при кафедрі слов’янської філології викладається як спеціальність українська філологія; в Будапештському університеті ім.Л.Етвеша з 2002 року діє кафедра україністики в рамках Інституту слов’янської та балтійської філології.



                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Липень 2022 р.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux