• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Magyar nyelv
Українська громада, діаспора та трудова міграція
Опубліковано 22 серпня 2012 року о 21:39

Українці, які проживають в Угорщині, - це, в основному, вихідці із Західної України та Закарпаття, які переселилися до Угорщини протягом другої половини ХХ ст. Це – переважно українці-мігранти першого і другого поколінь, які створили сім’ї або разом з українськими родинами переїхали на постійне проживання до Угорщини.

Згідно з останнім переписом населення Угорщини (жовтень – листопад 2011 року), на території Угорщини визнає себе українцями 7396 особи. Українська етнічна група за чисельністю посіла сьоме місце серед 13-ти історичних національних меншин Угорщини (після ромів, німців, словаків, румунів та хорватів).

Відповідно до перепису населення 2011 р., 3384 особи в Угорщині визнають українську мову в якості рідної і активно дотримуються національних та культурних традицій. З-поміж осіб, які належать до спільноти, 4638  є громадянами Угорщини (62,7 відсотків).  Переважна більшість громадян України прибувають до Угорщини з метою працевлаштування (близько 85%), решта з метою об’єднання сім’ї та навчання (по 7%). Основним центром проживання українців є Будапешт.

В Угорщині офіційно зареєстровано і діє декілька товариств та культурно-просвітніх організацій української громади: “Товариство української культури Угорщини” (ТУКУ), голова - Ярослава Хортяні; “Українське культурне об’єднання області Чонград”, голова - Нілла Сечі Нео; “Нова хвиляоб’єднання української молоді та сімей Угорщини”,  голова - Ліліана Грекса; “Товариство збереження української культурної спадщини Київська Русь”, голова – Віктор Ручко, «Дніпро - Товариство українців Веспрем, голова  - Ірина Закар, а також «Українська національна спілка», голова – Вікторія Петровська.

Правовий статус української національної меншини в Угорщині визначається законами Угорщини і двосторонніми документами, укладеними між Україною та Угорщиною. Це, насамперед: Конституція Угорщини, затверджена Державними Зборами 2011 р., яка набула чинності 1 січня 2012 р.; Закон Угорщини “Про права національних меншин” 2011 р.; Договір про основи добросусідства та співробітництва між Україною та Угорщини від 6 грудня 1991 р.; українсько-угорська Декларація про основні напрямки співробітництва в гуманітарній сфері від 31 травня 1991 р.; українсько-угорська Декларація про принципи співробітництва по забезпечення прав національних меншин від 31 травня 1991 р.; Угода між Урядом України та Урядом Угорщини про співробітництво в галузі культури, освіти та науки від 4 квітня 1995 р.; Угода про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і наукові ступені, виданих в Україні та Угорщини  від 27 жовтня 1998 р.

Закон Угорщини „Про вибори депутатів” забезпечує можливість представникам національних меншин Угорщини, у т.ч. української, балотуватися до Державних Зборів Угорщини, починаючи з 2014 р. Таким чином, кожна національна або етнічна меншина, яка визнана державою (їх 13), отримує у парламенті по одному пільговому мандату. Кандидат від національних меншин отримує мандат у парламенті у разі, якщо за нього віддали голоси ¼ кількості виборців від встановленої для партій квоти. У разі, якщо кандидат від національних меншин не набере кількості голосів, необхідних для отримання повноцінного мандату депутата, він проходить до парламенту як речник цієї національної меншини з усіма правами депутата, окрім права голосу.

З 2014 року речником української громади в Державних Зборах Угорщини була Ярослава Хортяні. У 2018 році обрана Брігітта Суперак.

13 жовтня 2019 р. відбулися вибори до органів місцевого самоврядування Угорщини в результаті яких до органів самоврядувань національних меншин, зокрема і до Державного самоврядування української меншини в Угорщині (15 членів) пройшли 7 депутатів від “Українське культурне об’єднання області Чонград”, 6 від ТУКУ та 2 депутати від “Товариство збереження української культурної спадщини Київська Русь”.

8 листопада 2019 року у результаті голосування Головою ДСУУ 9 голосами «за» та 5 «проти» було обрано депутата від Українського культурного об’єднання області Чонград Ярославу Сабов. Заступниками голови ДСУУ обрано депутатів цієї ж організації Вікторію Бернад та Олександру Корманьош.

Державне самоврядування українців Угорщини утримує Центр української культури. Державне самоврядування українців Угорщини має Інтернет-сторінку  www.ukrajinci.hu. Зазначена адреса є єдиною веб-сторінкою українських організацій Угорщини. Державне самоврядування українців Угорщини з 2018 року видає свій часопис -  «Український вісник». Товариство української культури Угорщини видає часопис «Громада», який як правило видається один раз на 3 місяці.

Окрім цього, громади національних меншин мають право на гарантований час в трансльованих ЗМІ (радіо, телебачення) та можливість для публікацій у друкованих ЗМІ Угорщини. Один раз на тиждень транслюються україномовні передачі на Угорському радіо МР4 (30 хвилин), 2 рази на місяць по центральному телебаченню М1 транслюється 12-хвилинна програма «Рондо».

За сприяння ДСУУ та ТУКУ у Будапешті, Ніредьгазі та Варпалоті діють українські недільні школи.

В угорських вузах діють Кафедри українознавства: в Ніредьгазькому Інституті з 2018-2019 навчального року відновлена кафедра україністики (завкафедрою доктор В.Штефуца); в Сегедському науковому університеті з 1997 року при кафедрі слов’янської філології викладається як спеціальність українська філологія (завкафедрою доктор М.Кочіш); в Будапештському університеті ім.Л.Етвеша з 2002 року діє кафедра україністики в рамках Інституту слов’янської та балтійської філології (завкафедрою доктор З.Андраш).

Останнім часом відмічається суттєве збільшення кількості громадян України, які прибувають до Угорщини, переважно для працевлаштування. За офіційними даними угорської сторони, станом кінець 2019 року кількість громадян України, які мають дозвіл на проживання в Угорщині, складає 52668 осіб (20890 - у 2018 році, 10166 - у 2017 році). З них з метою отримання доходу (працевлаштування, підприємницька діяльність) – 45327 осіб (16350 - у 2018 році, 3603 - у 2017 році). Вказане пов’язане у першу чергу з тим, що у червні 2017 року Урядом Угорщини прийнято рішення про надання громадянам третіх країн (нечленів ЄС) можливості працевлаштування в Угорщині без попереднього отримання від компетентних угорських органів дозволів на працю. Українські громадяни мають право працювати на угорській території у визначених галузях економіки протягом 90 днів безвізового перебування в Угорщині. Після завершення 90-денного терміну, українець має отримати дозвіл на працевлаштування та дозвіл на перебування в Угорщині.

На консульському обліку (постійний/тимчасовий) перебувають у ПУ в Угорщині 1728/684 (2412), в КУ в Ніредьгазі3975/116 (4091), або

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux