Портал в режимі тестування та наповнення
Українсько-угорське співробітництво у галузі культури та мистецтва
Опубліковано 22 серпня 2012 року о 21:25

В Україні та Угорщині регулярно проводяться заходи з метою відзначення визначних дат чи вшанування пам`яті особистостей в історії наших держав.

В Україні встановлено понад 60 пам`ятників та пам’ятних знаків угорським політичним та культурним діячам. Зокрема, протягом останніх років встановлено пам’ятні знаки „Турул” та угорському поету Ш.Петефі у Мукачівському замку, графу Ференцу Ракоці ІІ у Закарпатті (2008 р.),  пам’ятник Ш.Петефі у Києві (2009 р.).

В Угорщині відкрито пам’ятник Т.Шевченку у Будапешті (2007 р.), пам’ятник жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні у Будапешті  (2009 р.), Меморіальний знак жертвам Голодомору 1932-1933 р. в Україні у м. Чомор (2010 р.), пам’ятну дошку на будинку в Будапешті, де діяла Надзвичайна Дипломатична місія УНР в Угорщині (2011 р.).  

16.11.2018р.  у м.Сегед відбулося відкриття пам'ятника жертвам Голодомору в Україні 1932-33 років. Проводиться робота щодо встановлення пам’ятника Г.Сковороді у м. Токай. 

Починаючи з серпня 2014 року, за сприяння Посольства, в Угорщині (м. Будапешт та озера Балатон і Веленце) організовується відпочинок дітей з України, батьки яких загинули під час подій на Майдані або в ході АТО/ООС у східних областях України. Загалом влітку, за організації угорської сторони і сприяння ДСУУ та Посольства, у літніх таборах на угорському озері Веленце м. (м.м.Гордонь та Огард), починаючи з 11 червня по серпень відпочило біля 700 дітей з сімей учасників АТО на сході України. З 21 по 28 квітня 2017 р. у рамках проекту «Зігрій душу» з ініціативи Посольства України в Угорщині за фінансування Канцелярії ПМ Угорщини та підтримці угорського мецената М.Інанчі в м. Хайдусобосло проходили реабілітацію десять учасників АТО, а з  21 по 31 травня 2017 р. у рамках цього проекту в м. Печ за фінансування угорського підприємця З.Хорвата, проходили реабілітацію 7 учасників АТО. Знаковою стала зустріч Президента України П.Порошенка з групою дітей з сімей учасників АТО, які в перший день  безвізового режиму України з ЄС (11.06.2017р.) їхали на відпочинок в Угорщину. 

Важливою культурною та іміджевою подією є участь Посольства у традиційному дипломатичному ярмарку, який щороку проводиться в угорський столиці об’єднанням дружин дипломатів „Diplomatic Spouses Budapest”. У  2017 році Україна втретє була представлена на щорічному традиційному благодійному дипломатичному ярмарку (26 листопада, Diplomatic Fair 2017), участь у якому взяло близько 46 акредитованих в Угорщині дипломатичних місій. Український стенд містив інформаційні матеріали про Україну, картини українських дітей та професійних художників, українські сувеніри, національну кондитерську продукцію, горілчані вироби та коньяки, національну символіку, вишивані рушники, фольклорні роботи українських майстрів та сувеніри з України. Особливістю цьогорічного представлення України став широкий вибір страв української кухні, які отримали високу оцінку відвідувачів ярмарку, а також унікальні вироби ручної роботи з українською вишивкою. Кошти, зібрані під час ярмарку, передані для розповсюдження серед визначених організаторами благодійних організацій в Угорщині.

Потужним гуманітарним заходом стала акція угорського бізнесмена З.Хорвата зі збору коштів на спорудження сучасного європейського дитячого майданчика у місті Волноваха (відкритий 09.09.2017р.), а також  реалізація за його сприяння  міжнародного соціального проекту «Дитячий футбол миру», в рамках якого 2 та 3 грудня дітьми з м.Волноваха проведено товариські матчі в мм. Дебрецен та Будапешт.

У взаємодії з Державним самоврядуванням українців Угорщини (ДСУУ) та Товариством угорської культури Угорщини (ТУКУ) здійснюється активна робота у таких важливих напрямках, як висвітлення найбільш яскравих фактів культурно-історичної спадщини України, подій політичного, соціально-економічного і культурного життя сучасної України, відзначення пам’ятних дат і ювілеїв. Зокрема, щорічно проводяться заходи з відзначення Дня Соборності України (січень); вечори пам’яті Т.Шевченка (березень-квітень); поминальні заходи з нагоди річниці Чорнобильської трагедії (квітень) та Дня пам’яті жертв політичних репресій (травень); поминальні заходи з нагоди Дня пам’яті жертв голодоморів та державний конкурс художнього читання творів українською мовою „Джерело” (листопад).

Слід окремо відзначити заходи з нагоди вшанування пам’яті жертв голодоморів в Україні, у рамках яких проводяться поминальні літургії, церемонії покладання вінків до пам’ятника жертвам Голодомору 1932-1933 рр. в Україні у м. Будапешт та до меморіального знаку жертвам Голодомору у м. Чомор, організовується урочиста хода центральними вулицями Будапешта, проведяться вечори пам’яті жертв голодоморів у приміщенні Центру української культури і документації м. Будапешт та флешмоб-акції.

У 2017 р. проведено серію заходів з визначення 100-річчя української дипломатії. Зокрема, разом з самоврядуванням Українців в Угорщині та делегацією Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин і Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв здійснено спільне покладання  вінка до будинку з меморіальною дошкою, де розташовувалась надзвичайна дипломатична місія УНР у Будапешті у 1918-1924рр., а також квітів до пам’ятника Т.Г.Шевченку (16 листопада).

У грудні 2017р. Спільно з Державним самоврядуванням українців Угорщини в Будапешті проведено конференцію з нагоди 100-річчя української дипломатії (3 грудня) та відкрито виставку відомих українських митців і проведено святковий концерт за участю українського фольклорного гурту «Гроно» (15 грудня).  Посольством проведено фотовиставку „Україна та Угорщина очима українських дипломатів” з концертом(21 грудня )  відомого українського гітариста, переможця Будапештського міжнародного конкурсу гітаристів Марка Топчія.

 Посольство вже понад 20 років здійснює шефство над Великоберезнянською санаторною школою-інтернатом у Закарпатській області, в якій навчаються діти-сироти, напівсироти та діти з малозабезпечених сімей, які хворіють на серцево-судинні захворювання. З метою підтримки школи-інтернату Посольством, із залученням угорських та міжнародних благодійних організацій, підприємств і окремих підприємців, учням інтернату щорічно надається допомога у вигляді спортивного та канцелярського приладдя, новорічних подарунків.

Українсько-угорське співробітництво у сфері освіти

Українсько-угорське співробітництво у сфері освіти відбувається у таких напрямках: взаємодія між Міністерством освіти і науки України та Міністерством людських ресурсів Угорщини; пошук, встановлення і налагодження зв’язків та розвиток співробітництва між українськими і угорськими навчальними закладами різних ступенів акредитації та фахової спрямованості; залучення українських студентів і молодих спеціалістів до участі у конкурсах на отримання стипендій з метою навчання у вищих навчальних закладах Угорщини та інших країн Європейського Союзу; забезпечення освітніх потреб української національної меншини в Угорщині та угорської національної меншини в Україні.

Посольство України в Угорщині надає організаційне та інформаційне сприяння взаємодії сторін у зазначених напрямках. Підтримуються активні зв’язки з низкою вищих навчальних закладів Угорщини, зокрема Будапештським університетом ім.Л.Етвеша, Центральноєвропейським Університетом (м.Будапешт), Будапештським університетом „Корвінус”, Інститутом Короля Сигізмунда (м.Будапешт), Інститутом ім. Кароя Естерхазі (м.Егер), Сегедським університетом (м.Сегед), Ніредьгазькою вищою школою (м.Ніредьгаза) та іншими.

Посольством вживаються заходи з розвіювання міфів навколо положень закону України про освіту, в т.ч. і в рамках підготовки та проведення двосторонніх контактів на рівні Міністра закордонних справ України та міністрів відповідальних за питання освіти.

 До важливих моментів українсько-угорської взаємодії у сфері освіти можна віднести реалізацію Програми освітнього обміну між Міністерством освіти і науки України та Міністерством людських ресурсів Угорщини на 2016-2018 роки (підписана 24 лютого 2016р.), яка створила можливість для стипендіального навчання в Угорщині до 100 студентів з України щорічно, а в Україні – до 35 слухачів з Угорщини. У 2017 році 42 студентів із 55 рекомендованих українською стороною розпочали навчання в угорських вузах (у 2016 – 22 із 42).

Опрацьовується проект нової міжурядової Угоди про взаємне визнання свідоцтв, дипломів про освіту і документів про посвідчення наукових ступенів, виданих в Україні та Угорщині, на заміну чинної Угоди від 1998 р.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux