• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Magyar nyelv
Українсько-угорське співробітництво у галузі культури та мистецтва
Опубліковано 22 серпня 2012 року о 21:25

В Україні та Угорщині регулярно проводяться заходи з метою відзначення важливих дат чи вшанування пам`яті видатних особистостей в історії наших держав.

В Україні встановлено понад 60 пам`ятників та пам’ятних знаків угорським політичним та культурним діячам. Зокрема, встановлено пам’ятні знаки „Турул” та угорському поету Ш.Петефі у Мукачівському замку, графу Ференцу Ракоці ІІ у Закарпатті (2008 р.), пам’ятник Ш.Петефі у Києві (2009 р.) тощо.

В Угорщині відкрито пам’ятник Т.Шевченку у Будапешті (2007 р.), пам’ятник жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні у Будапешті (2009 р.), Меморіальний знак жертвам Голодомору 1932-1933 р. в Україні у м. Чомор (2010 р.), пам’ятну дошку на будинку в Будапешті, де діяла Надзвичайна Дипломатична місія УНР в Угорщині (2011 р.).

Важливими подіями останнього часу стали відкриття пам'ятника жертвам Голодомору в Україні 1932-33 років у м.Сегед, яке відбулося 16.11.2018 р. та відкриття 17.04.2019 р. пам’ятного знаку жертвам Голодомору в Україні 1932-33 років в Ніредьгазі. Проводиться робота щодо встановлення пам’ятника Г.Сковороді у м. Токай.

Починаючи з серпня 2014 року, за сприяння Посольства, в Угорщині (м. Будапешт та озера Балатон і Веленце) організовується відпочинок дітей з України, батьки яких загинули під час подій на Майдані або в ході АТО/ООС у східних областях України.

У 2019 р. за рахунок угорського уряду було забезпечено відпочинок в Угорщині 248 дітей зі східних областей України та сімей учасників АТО. Загалом з початку російської агресії за гроші угорського бюджету українським фондом «Чисті серцем» за організаційної підтримки Державного самоврядування українців Угорщини було оздоровлено 2366 українських дітей.

З 2015 року Угорщина прийняла на лікування за рахунок угорського уряду 42 українських бійці, а у 2019 р. в Угорщині на лікуванні перебували дві групи по три військових (березень-квітень, вересень-листопад).

З квітня 2017 р. у рамках проєкту «Зігрій душу» з ініціативи Посольства України в Угорщині за незмінної підтримки угорського мецената Міклоша Інанчі та за сприяння Почесного генерального консула України в Сегеді Шандора Ровта в м. Хайдусобосло щорічно проходять реабілітацію учасники АТО (з 1 по 8 березня 2020 р. вже вп'яте), Реабілітація учасників АТО проводилась також в м. Печ у рамках цьогож проєкту за фінансування Почесного консула України у м.Шіофок З.Хорвата.

Важливою культурною та іміджевою подією є участь Посольства у традиційному дипломатичному ярмарку, який щороку проводиться в угорський столиці об’єднанням дружин дипломатів „Diplomatic Spouses Budapest” за участі близько 46 акредитованих в Угорщині дипломатичних місій. Український стенд зазвичай містиь інформаційні матеріали про Україну, картини українських дітей та професійних художників, українські сувеніри, національну кондитерську продукцію, горілчані вироби та коньяки, національну символіку, вишивані рушники, фольклорні роботи українських майстрів та сувеніри з України. Особливістю цьогорічного представлення України став широкий вибір страв української кухні, які отримали високу оцінку відвідувачів ярмарку, а також унікальні вироби ручної роботи з українською вишивкою. Кошти, зібрані під час ярмарку, передані для розповсюдження серед визначених організаторами благодійних організацій в Угорщині.

Потужним гуманітарним заходом стала акція угорського бізнесмена З.Хорвата зі збору коштів на спорудження сучасного європейського дитячого майданчика у місті Волноваха (відкритий 09.09.2017р.), а також реалізація за його сприяння міжнародного соціального проєкту «Дитячий футбол миру», в рамках якого 2 та 3 грудня 2017р. дітьми з м.Волноваха проведено товариські матчі в мм. Дебрецен та Будапешт.

У взаємодії з обєднаннями українців Угорщини здійснюється активна робота у таких важливих напрямках, як висвітлення найбільш яскравих фактів культурно-історичної спадщини України, подій політичного, соціально-економічного і культурного життя сучасної України, відзначення пам’ятних дат і ювілеїв. Зокрема, щорічно проводяться заходи з відзначення Дня Соборності України (січень); Шевченківські Дні (березень-квітень); поминальні заходи з нагоди річниці Чорнобильської трагедії (квітень) та Дня пам’яті жертв політичних репресій (травень); поминальні заходи з нагоди Дня пам’яті жертв голодоморів та державний конкурс художнього читання творів українською мовою „Джерело” (листопад).

Слід окремо відзначити заходи з нагоди вшанування пам’яті жертв голодоморів в Україні, у рамках яких проводяться поминальні літургії, церемонії покладання вінків до пам’ятника жертвам Голодомору 1932-1933 рр. в Україні у м. Будапешт та до меморіального знаку жертвам Голодомору у м. Чомор, проведяться вечори пам’яті жертв голодоморів у приміщенні Центру української культури і документації м. Будапешт та флешмоб-акції.

У 2019 р. проведено серію заходів з визначення 100-річчя створення Надзвичайної Дипломатичної Місії УНР в Угорщині. Через  реалізацію проєкту увагу широкої угорської аудиторії було привернуто до тривалої боротьби українського народу за свою незалежність, до давньої історії українсько-угорських дипломатичних відносин, до приналежності України до європейського культурного простору. Проєкт включав різнопланові заходи протягом року (українсько-угорська конференція з демонстрацією фотоекспозиції архівних документів про діяльність НДМ УНР, виставки та концерти українських митців і виконавців, зокрема Національної капели бандуристів України).

Належність України до єдиного європейського історичного та культурного простору продемонстровано у рамках реалізації проєкту «Ярослав Мудрий: дипломатія через династичні шлюби». Фотовиставку про трьох доньок Ярослава Мудрого продемонстровано в Будапешті та угорських регіональних центрах - Веспремі, Ваці, Сегеді, Варпалоті та Гайдусобосло, а  також у церковній крипті біля могили короля Андраша І на території Тіганьського абатства, до створення якого за історичними даними мало королівське подружжя Угорщини Андраш І та його дружина, дочка Київського князя Ярослава Мудрого. У грудні 2019р. виставку продемонстровано у головному соборі Будапешту - Базиліці Св.Іштвана з концертом класичної музики у виконанні українських музикантів Угорщини.

Увагу угорського культурного експертного середовища, дипломатичного корпусу і широкої угорської громадськості привернуто до високого рівня українського театрального мистецтва сприяють щорічні обміни солістів Будапештського театру оперети та Київського національного академічного театру оперети («Гала концерт оперети «Kyiv-Budapest»» пройшов 25 вересня 2019 року у Будапешті).

Усі заходи культурної дипломатії використовуються для інформування угорської аудиторії про сучасний етап розвитку української держави та  необхідності підтримки нашої країни у протидії російській агресії. 

Посольство вже понад 20 років здійснює шефство над Великоберезнянською санаторною школою-інтернатом у Закарпатській області, в якій навчаються діти-сироти, напівсироти та діти з малозабезпечених сімей, які хворіють на серцево-судинні захворювання. З метою підтримки школи-інтернату Посольством, із залученням угорських та міжнародних благодійних організацій, підприємств і окремих підприємців, учням інтернату щорічно надається допомога у вигляді спортивного та канцелярського приладдя, новорічних подарунків.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux