• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Magyar nyelv
Українсько-угорське співробітництво у галузі культури та мистецтва
Опубліковано 19 липня 2022 року о 10:45

Знайомство з культурними та мистецькими надбаннями двох країн є важливим елементом розвитку двосторонніх українсько-угорських відносин та зближення двох народів. З цієї метою в Україні та Угорщині на постійній основі проводяться виставки і гастролі творчих колективів двох країн.

Серед найбільш знакових подій з популяризації української культури та мистецтва в Угорщині за останні роки були концерти хору ім. Г. Верьовки (2017 р.), Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України імені П. Вірського (2018 р.), Національної капели бандуристів України ім. П. Майбороди (2019 р.), спільний концерт солістів Київського національного академічного театру оперети та Будапештського театру оперети та концерт Заслуженого академічного Закарпатського народного хору (2019 р.), неодноразові концерти популярного квартету "ДахаБраха" та багато інших яскравих виступів українських виконавців.

Серед виставок значний успіх мала проведена вперше в Угорщині у 2018 р. Фундацією Zenko Foundation в Музеї Людвіга в Будапешті тимчасова експозиція сучасного українського мистецтва. У 2019 р. за сприяння Українського культурного фонду в Будапешті було відкрито виставку “Franko from A to Z” Львівського національного літературно-меморіального музею І.Франка. Протягом 2019-2020 років у Будапешті та низці угорських міст експонувалися фотовиставка «Ярослав Мудрий: дипломатія через династичні шлюби». Неабиякий інтерес угорської аудиторії викликали виставки сучасного живопису Олесі Гудими, килимів авторства Ольги Пілюгіної, петриківського розпису роботи українських художниць Галини Назаренко та Олени Ярмолюк та фотовиставки національних костюмів України з проєктів «Щирі. Кольори» та «Щирі. Свята» ТЦ «Домосфера».

Через мистецтво угорська аудиторія має можливість і дізнаватися про російську агресію проти України, що триває з 2014 року. Цьому сприяли проведені в Угорщині фотовиставки фотографа, оператора і документаліста С. Моргунова "From scratch" («З нуля»), військового фоторепортера газети Верховної Ради України «Голос України» О. Клименка "Невідома війна в центрі Європи", cтаршого офіцера прес-центру оперативного командування "Схід" Сухопутних військ ЗСУ, майора В. Єрмоленка "Пухнастий батальйон: ми також на варті", фотовиставки співавторства учасника АТО Є.Марусика "Alive/Живі", концерти у рамках Патріотично-мистецького проєкту "Браття українці" лідера гурту «Шабля» автора неофіційного гімну АТО Вови Гейзера, демострація українських кінострічок режисера А.Сеїтаблаєва «Кіборги» та режисера З.Буадзе «Позивний Бандерас».

Зазначений напрямок роботи набув пріоритетного значення після початку повномасштабного нападу росії на Україну 24 лютого 2022 року. З метою донесення до угорської громадськості правди про військові злочини російських окупантів, здобуття максимальної підтримки для України з боку угорського населення, а також залучення благодійної допомоги для України була проведено низка заходів, зокрема: фотовиставка «Ціна свободи: війна росії в Україні» у рамках Будапештського фотофестивалю (квітень 2022 року); фотовиставка угорських фотографів, що побували в Україні «Війна росії проти України – через угорський об’єктив» (травень 2022 року, м. Будапешт; липень 2022 року, м. Егер); фотовиставка «Азовсталь: фортеця незламності Маріуполя» та показ фільму «Маріуполь» (червень 2022 року); фотовиставка відомого українського фотографа Максима Дондюка «Російський напад на Україну» (червень 2022 року); благодійна виставка чилійського художника Макса Сіра на підтримку України (квітень 2022 року); благодійна виставка відомої української художниці Влади Ралко (травень 2022 року); виставка «Kyiv Non Objective Space and Belonging» мистецького об’єднання «Kyiv Non Objective» на підтримку України (червень 2022 року).

Важливим елементом пізнання двома народами один одного є і увіковічнення пам'яті про знакові постаті та події. Серед таких пам'яток, пов'язаних з Україною, в Угорщині є пам'ятник угорському королю Андрашу І та його дружині українській княгині Анастасії, яка була донькою Ярослава Мудрого, біля Тіханьського абатства, заснованого цим королівським подружжям; пам'ятна дошка в угорському місті Токай видатному українському філософу і письменнику Григорію Сковороді на церкві, в якій він був півчим; пам'ятна дошка в Будапешті на честь видання першого альманаху українською мовою на Західній Україні "Русалка Дністровая" на будинку, де раніше була розташована Угорська королівська друкарня; пам'ятна дошка в Будапешті на честь Надзвичайної Дипломатичної Місії Української Народної Республіки, яка функціонувала в Угорщині у 1918-1924 роках; чотири пам'ятники - в Будапешті, Сегеді, Ніредьгазі, Чьомьорі - в пам'ять про жертви одного з найжахливіших злочинів сталінського режиму - Голодомору-Геноциду українського народу у 1932-33 роках; два пам'ятники Генію українського народу, Великому Кобзареві Тарасу Шевченку - в Будапешті та Залаегерсегу.

Важливою складовою роботи у сфері культурної дипломатії є популяризація української мови закордоном. З цією метою у липні 2022 року у одному з найбільших і найкрасивіших палацових комплексів в Угорщині – Королівському палаці у м. Геделле поблизу Будапешта було запущено аудіогід українською мовою.

Значний успіх мала участь України у відомому культурному заході – Ночі літератури, у ході якого проводилися читання уривків літературних творів сучасних авторів 25 країн (червень 2022 року, м. Будапешт та Дебрецен).

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Липень 2022

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux