• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Magyar nyelv
Україна на порозі членства в ЄС. Інтерв’ю Посла України в Угорщині Ю.Мушки газеті „Вілаггаздашаг”
Опубліковано 03 вересня 2013 року о 14:38

Інтерв’ю Посла України в Угорщині Ю.Мушки

центральній економічній газеті Угорщини Вілаггаздашаг

(3 вересня 2013 року)

Україна на порозі членства в ЄС

Співпраця щодо створення українсько-угорського індустріального парку на спільному кордоні

Українсько-угорський товарообіг у минулому році зріс, відновлено імпорт української електроенергії до Угорщини, розпочалися поставки газу до України територією Угорщини. На сьогоднішній день українські сільськогосподарські підприємства ведуть переговори щодо імпорту великої рогатої худоби та насіння з Угорщини, а також щодо інвестиції в Угорщину розміром 30 млн. євро. Про все це Посол України в Угорщині Ю.Мушка розповів у інтерв’ю „Вілаггаздашаг”.

-         Днями Україна відзначала річницю своєї незалежності. Чого країна досягла за останні 22 роки?

          Ми стали цілком незалежною, дорослою державою, на порозі – наше членство в ЄС. На Вільнюському саміті „Східного партнерства” у листопаді цього року ми, як очікується, підпишемо Угоду про асоціацію з ЄС. Членство в ЄС важливе для нас не як самоціль, а як результат визнання наших демократичних перетворень, досягнень у сфері прав людини та суспільного добробуту. За 22 роки ми скоротили чисельність наших збройних сил, які раніше налічували 700 000 осіб. Звичайно, це коштувало нам чимало грошей, як і подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. У найближчому майбутньому ціною великих фінансових затрат ми забезпечимо цілковиту безпеку Чорнобильської АЕС.

-        Які останні показники ВВП?

         Якби я хотів похвалитися, то, насамперед, відзначив би сільськогосподарську галузь. Згідно з оцінками експертів, у 2013/2014 році за рівнем експорту пшениці і зернових загалом ми посядемо друге місце у світі, випередивши ЄС, Росію та Казахстан. Ми також забезпечуємо 50-60% світового виробництва соняшникової олії. У минулому році зростання ВВП в Україні склало 0,3-0,5%; при цьому, сільське господарство продемонструвало кращі результати, аніж промисловість. У першому півріччі 2013 року ВВП вже зріс на 2,4%, у той час як рейтингове агентство „Фітч” прогнозувало приріст у 2,3-2,4% на кінець року. Попит на зовнішньому ринку має також українська металургійна продукція, ця галузь складає 35-38% ВВП нашої країни. Водночас, останнім часом питання енергопостачання стали політичним фактором. У цих труднощах нам, на щастя, допомагають сусідні країни та інші держави-члени ЄС. На сьогоднішній день європейський газ, дешевший від російського, вже постачається в Україну.     

-        Які шанси має Україна на зменшення залежності від російського газу?

         Ми вже довели обсяги власного видобутку до 12 млрд. куб. м. на рік. У 2013 році через Польщу та Угорщину імпортуватимемо близько 2,5 млрд. куб. м. До кінця року, переконаний, почнуться поставки газу через Словаччину та Румунію.

         У 2012 році ми скоротили обсяги імпорту російського газу на 30%, а за результатами першого півріччя 2013 року ще на 30% зменшили цей показник. У перспективі ми приступимо до видобутку власного сланцевого газу. При цьому альтернативними є кавказькі, центральноазійські та каспійські джерела. Плануємо також реалізувати імпорт скрапленого газу з Хорватії.

-        На сьогоднішній день які обсяги газу надходять в Україну територією Угорщини?

         У липні 2013 року в Україну через Угорщину імпортувалося щоденно 5 млн. куб. м. газу, в червні в Україну через Угорщину надійшло 138 млн. куб. м. газу. Сподіваємось, ми зможемо повністю використати наявну потужність у 1,7 млрд. куб. м. У даній сфері у нас відкриваються нові можливості для співпраці: ми запропонували Угорщині та ЄС активніше використовувати потужності наших підземних газосховищ, які складають понад 30 млрд. куб. м. і не повною мірою використовуються нами.

-        Як розвивалися у минулому році українсько-угорські економічні відносини?

         Статистичні показники торговельних відносин між нашими країнами дещо відмінні, однак демонструють однакову динаміку. Згідно з українською статистикою, у першому півріччі 2013 року товарообіг між Україною та Угорщиною зріс на 10%. У 2012 році двосторонній товарообіг склав, згідно з українською статистикою, 2,7 млрд. дол. США та 3 млрд. дол. США, згідно з угорською статистикою. А до цих даних слід ще додати обсяги торгівлі послугами! У минулому році було відновлено експорт української електроенергії до Угорщини, який, у порівнянні з 2008 та 2009 роками, збільшився у 2012 році у чотири рази. Наразі тривають переговори щодо імпорту Україною великої рогатої худоби та насіння з Угорщини, а також щодо здійснення Україною величезної інвестиції розміром 30 млн. євро в сільськогосподарську галузь Угорщини у формі спільного підприємства.       

-       Який вплив на активізацію українсько-угорського прикордонного співробітництва має відповідна двостороння комісія?

        Після досягнення відповідної домовленості між главами наших урядів у березні цього року, угорська сторона розпочала здійснення оцінки місць, у яких доцільне відкриття нових пунктів пропуску. Водночас, ми і дотепер знали про необхідність відкриття пункту пропуску „Лужанка – Берегшурань” для вантажних перевезень та будівництва об’їзної дороги навколо м. Берегово загальною протяжністю близько 14-15 км. Комісія також працює над створенням індустріальних парків на прикордонних територіях України та Угорщини.

-         Росія чекає Україну у російсько-білорусько-казахському Митному союзі. Яка позиція України з цього питання?

          Ми не розглядаємо перспективу членства в Митному союзі, навіть попри запровадження Росією проти нас певних торговельних обмежень. Підхід, згідно з яким нам необхідно робити вибір між ЄС та Митним союзом, є помилковим. Це питання було вирішено ще у 2010 році, коли Верховна Рада України чітко визначила стратегічною зовнішньополітичною ціллю нашої держави приєднання до Європейського Союзу. Отже, Митний союз – не альтернатива для України, водночас члени Митного союзу – важливі партнери нашої держави. 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux