#PrayForUkraine #ActForUkraine #RememberBudapestMemorandum
https://www.facebook.com/ukran.nagykovetseg.magyarorszag/posts/1676005695834225
"У цей день, 5 грудня 1994 року в Будапешті був підписаний Будапештський меморандум, відповідно до якого Україна відмовилася від одного з найбільших ядерних арсеналів світу взамін на гарантії її територіальної цілісності, незалежності та свободи.
На жаль, у 2014 році Росія, яка була однією з країн-підписантів Будапештського меморандуму, порушила цей документ і напала на Україну.
Російська агресія триває з 2014 року, але зараз вона перейшла у нову стадію.
25 листопада три українських військових кораблі мали намір перейти з одного українського порту, Одеси, в інший, - Маріуполь. Щоб уникнути будь-яких провокацій, ми повідомили російську сторону про свої наміри за 4 години і навіть були готові взяти на борт російського лоцмана.
Попри це, російські військові кораблі напали на українські. Спочатку атакуували український буксир. Відео, яке поширила сама російська сторона, показує, що це був навмисний збройний напад. Метою вистрілів було не зупинити корабель, а завдати шкоди екіпажу.
Враховуючи високий ризик подальших провокацій, українські військові кораблі повернули назад. Російські військові кораблі слідували за ними і здійснили атаку, коли українські кораблі вже залишили 12-мильну зону, тобто в нейтральних водах Чорного моря. У результаті нападу вони не лише захопили наші кораблі, а і 24 наших моряків, включно з 6 пораненими, які стали військовополоненими.
Чому ми говоримо, що це нова ситуація, яка вимагає ще більш рішучої реакції?
Російська агресія триває з 2014 року, але до цього Росія або ховалася за "зеленими чоловічками", або розповідала, що її військовослужбовці прийшли воювати на Схід України під час відпусток чи заблукали, а сучасну російську зброю можна купити в будь-якому магазині.
Зараз же вперше цей збройний свідомий напад відбувся під російським прапором. Росіяни поширили агресію і на море. Порушили двосторонню українсько-російську угоду щодо Азовського моря, яка його визначає як внутрішнє море двох країн і фіксує, що обидві країни мають право на його використання. Крім того, проігнорували і міжнародні угоди, які визначають, що Керченська протока є міжнародною і всі країни мають право на її використання. До того ж, окрім того, що вони напали на українців, цей напад відбувся в нейтральний водах. То ж агресія пішла далі, за межі української території.
Як ми маємо відреагувати на цю ситуацію?
Україна ввела воєнний стан на один місяць у 10 областях, що мають кордон з РФ та Придністров"ям, яке Росія контролює.
Такий крок був важливим і тому, бо бачимо, що в останній період російський військовий потенціал біля наших кродонів значно зріс. І ми справді не виключаємо відкритої агресії. Воєнний стан потрібен не для того і говорить не про те, що розпочата відкрита широкомасштабна війна, а якраз навпаки потрібен, щоб їй запобігти.
Дуже важливо, щоб у цьому нас надалі підтримували наші західні партнери.
Яку підтримку ми потребуємо?
Допомогу в тому, щоб звільнити наші кораблі і наших моряків.
Дуже важдливо не лише продовжити, а і посили санкцій проти РФ.
Важливо збільшити присутність НАТО у Чорному морі.
Важливо запобігти будівництву політично вмотивованого газопроводу "Північний потік-2".
Все це дуже важливо, щоб показати, що ніхто, включно з Росією, не може порушувати міжнародне право, не може ставити в ніщо угоди, які становлять частину цього права.
І давайте не будемо себе обманювати.
Мова не йде про те, що Україна не хочу вести переговори.
У 1956 році угорські революціонери також не мали шансів на переговори з російськими танками. Як угорці у 56, так і українці зараз постали за свободу, виступили за незалежність і своє майбутнє. Росії це ні тоді, ні зараз не сподобалося. І тому вони використовують проти нас зброю, тому напали на нас. Саме тому ми наголошуємо, що територіальна цілісність, незалежність не можуть бути предметом переговорів.
Це важливо зрозуміти. І зрозумівши це, ми також зрозуміємо, що лише разом ми можемо зупинити цю агресію. Лише разом ми зможемо повернути як територіальну цілісність і мир Україні, так і зупинити ту гібридну війну, яку Росія веде проти всього Заходу.
Сьогодні, згадуючи про дату підписання Будапештського меморандуму, я ще раз хочу подякувати за допомогу, яку західні держави, включаючи Угорщину, надають нам у питанні повернення територіальної цілісності та миру, а також закликати, щоб ця підтримка була ще сильнішою. Адже ця боротьба ведеться сьогодні не лише за Україну, а і за всю Європу. І я впевнена, що разом ми переможемо. Дякую!"