• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Magyar nyelv
В Будапешті пройшла українсько—угорська конференція «Україна після чверті століття»
Опубліковано 03 грудня 2016 року о 14:06

2 грудня Будапешті пройшла українсько—угорська конференція «Україна після чверті століття», присвячена 25-річчю референдуму про незалежність України та 25-річчю встановлення дипломатичних українсько-угорських відносин.

Захід був спільно організований Посольством України в Угорщині,  Товариством української культури в Угорщині, Угорською академією наук, спільною українсько—угорською комісією з питань історії.

На відкритті заходу учасників конференції привітала Посол України в Угорщині Любов Непоп, яка наголосила, що  2016 рік багатий на визначні дати для України: у серпні ми відзначили 25-річчя незалежності,  1 грудня — 25-ту річницю всеукраїнського референдуму, на якому українці підтвердили своє прагнення мати суверенну державу, 3 грудня ми відзначаємо 25-ту річницю дипломатичних відносин між Україною та Угорщиною.

Посол зазначила, що Угорщина була третью країною, з якою ми встановили дипломатичні відносини, і першою, що відкрила посольство у Києві.

«Події 25-річної давнини показали, що ніякі зусилля радянської машини - ні військові, ні репресивні, ні пропагандистські - не здатні насправді зламати волю народу до свободи, прагнення мати свою державу.

Переконана, що не вдасться зламати волю нашого народу до збереження своєї держави і сьогодні, коли ми боремося проти російської агресії», — підкреслила Л.Непоп.

Посол також відзначила, що 25 років тому Україна та Угорщина поклали початок важливому партнерству, яке протягом усього цього часу продовжувало розвиватися на основі добросусідства і взаємної поваги. Сьогодні ключовим елементом цього партнерства виступає підтримка територіальної цілісності і суверенітету України, сприяння у протидії російській агресії як шляхом підтримки політики санкцій ЄС проти Росії, так і шляхом практичної допомоги в подоланні її наслідків.

Лише декілька днів тому глави урядів України та Угорщини зустрілися тут у Будапешті. З угорського боку було на найвищому рівні заявлено про підтримку України і про прагнення до розвитку широкомасштабного партнерського співробітництва. Таке саме прагнення має і українська сторона. То ж ми маємо втілити ці наміри на практиці.

З вітальною промовою до учасників конференції звернулися також і директор Інституту гуманітарних наук Академій Наук Угорщини Пал Фодор, голова угорської частини Комісії істориківУгорщини та України Іштван Фодор і речник української громади  в Державних Зборах Угорщини Ярослава Хортяні.

У своїй промові П.Фодор звернув увагу на історичні аспекти встановлення дипломатичних відносин України та Угорщини, окреслив перспективи взаємодії істориків двох країн. Я.Хортяні у своїй промові привернула увагу до того, що Угорщина з 1989 року підтримувала прагнення України до незалежності, підкреслила, що Угорщина де факто визнала незалежність України ще до моменту її оголошення, у травні 1991 року, під час візиту Голови ВРУ України Л.Кравчука до Угорщини, а в грудні 1991 року вже відбувся візит Прем’єр-міністра Й.Антала до України. Я.Хортяні зазначила, що з часів оголошення незалежності Угорщина надавала постійну підтримку євроінтеграційним прагненням України. В Будапешті був підписаний Будапештський меморандум, однак надані ним гарантії територіального суверенитету України не були дотримані.

Під час конференції з доповідями виступили 13 українських та угорських  експертів. Зокрема, проф. С.Виднянський, завідувач відділу Інституту історії України НАН України  висвітлив питання проблеми формування та реалізації євроінтеграційного курсу України, Л.Якубова,  завідувач відділу Інституту історії України НАН України розповіла про основні аспекти 25 років незалежності України, вузлові проблеми творення нації та держави через призму трьох революцій, І.Матяш, науковий співробітник Інституту історії України НАН України  виступила на тему інституційних аспектів розвитку національної та історичної пам’яті в Україні доби незалежності, а Г.Перепелиця, директор Інституту зовнішньої політики України Дипломатичної академії України при МЗС України виступив з доповіддю на тему « Україна: форпост чи проблема європейської безпеки».

Серед угорських доповідачів були такі відомі політичні діячі як колишній міністр закордонних справ Угорщини Геза Йєсенськи та посол Томаш Модьоріч. Під час конференції були висвітлені питання пов’язані з підписанням основоположного договору між Україною та Угорщиною, позиція США стосовно України в останні 25 років, енергетична політика України. Окрема увага приділялася положенню української національної меншини в Україні.

Матеріали конференції будуть надруковані в окремому збірнику Академії наук Угорщини.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux