Любов Непоп – український дипломат. Народилася 23 серпня 1971 року в Києві. З відзнакою закінчила слов'янське відділення філологічного факультету Київського університету імені Тараса Шевченка. Володіє англійською, угорською, болгарською, іспанською, та польською мовами. У 2015—2016 рр. В. о. представника України при Європейському Союзі. З 2016 року – Надзвичайний і Повноважний Посол України в Угорщині.
Пані посол, наскільки Вам вдається співпрацювати з українською діаспорою і які реалізовуєте проекти?
В Угорщині проживає досить чисельна і головне активна українська громада, яка становить понад 7 тисяч осіб і за кількістю посідає сьоме місце серед 13 офіційно визнаних національних меншин. В Угорщині функціонує Дрежавне самоврядування українців на чолі з Юрієм Кравченком. Наша громада також має свого речника в угорському парламенті - Ярославу Хортяні, яка є і першим заступником голови Всесвітнього конгресу українців та головою Європейського конгресу українців.
Посольство активно взаємодіє з громадою, яка становить невід'ємну складову українсько-угорських відносин.
Сьогодні у цю взаємодію вносить свої корективи агресія РФ проти нашої держави, в умовах якої для нас першочергове значення набуває сприяння з боку українців в Угорщині у доведенні інформації про суть і наслідки цієї агресії, а також у забезпеченні подальшої підтримки Будапештом політичного та санкційного тиску ЄС на Москву для відновлення територіальної цілісності України та миру в нашій державі.
Роль меншини як суб'єкта народної дипломатії надзвичайно важлива сьогодні і для протидії російській пропаганді.
Суттєвим аспектом нашої взаємодії з громадою є також поширення інформації про зміни, які відбуваються в нашій державі в контексті широкомасштабних реформ, про наші досягнення у культурній сфері.
Конкретні приклади таких дій – відкритий лист Державного самоврядування українців Угорщини на підтримку продовження санкцій напередодні засідання Європейської Ради у червні цього року, Звернення Європейського Конгресу Українців після провокації РФ у Криму в серпні ц.р. із закликом не допустити розгортання чергових провокацій Москви, спрямованих на свідому ескалацію військової агресії проти України, заява української громади Угорщини у зв’язку з незаконним утриманням російською окупаційною владою заступника Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова.
Українська громада Угорщини за власний кошт другий рік поспіль оздоровлює в Угорщині по 20 українських дітей з сімей учасників АТО.
З метою пожвавлення українсько-угорських бізнес-контактів нашою громадою було створено Українсько-угорський бізнес-клуб, який очолює Юрій Кравченко.
В контексті популяризації нашої культури хочу згадати концерт українського оперного гурту LeonVoci, який з великим успіхом був проведений у місті Тіхань з нагоди відзначення Дня Хрещення України, а також концерт народного хору "Дарничанка", що пройшов з нагоди 25-річчя Незалежності України в Будапешті.
До речі, не можу не згадати і ще один результат нашої взаємодії з українською громадою. Угорщина стала першою країною, яка приєдналася до міжнародного флеш-мобу з нагоди 25-ої річниці української Незалежності, в рамках якого в Будапешті перед парламентом прозвучав гімн України у виконанні згаданого колективу LeonVoci та угорської оперної співачки Барбари Токач.
Яке сьогодні ставлення угорців до України?
За той час, що я перебуваю в Угорщині, можу сказати з досвіду свого спілкування, що угорці знають, що відбувається в Україні, і вболівають за нашу державу.
В цьому році Угорщина відзначає 60-ту річницю Революції 1956 року. І це не просто вшанування пам'ятної дати. У нинішніх умовах це і нагода додатково замислитися над тим, наскільки важливою є підтримка прагнень народу до демократії, свободи і можливості вирішувати долю своєї країни. Думаю, що саме Революція 1956 року дає змогу угорцям максимально розуміти сьогоднішні відчуття українців, а українцям усвідомити, що відчували угорці 60 років тому. І це нас також зближує. На моє переконання, ці спогади і це розуміння є важливими не лише для наших двох народів, а і загалом для того, щоб новітня історія Європи стала історією успіху України та ЄС у відстоюванні демократичних цінностей та ідеалів.
У нас говорять про те, що російська агресія змусила наш народ усвідомити себе творцем історії своєї держави, відповідальним за її долю, що останні події зробили з нас справжніх Громадян, а не просто мешканців своєї країни. А в Угорщині я почула не менш знакову фразу – російська агресія призвела до того, що угорці більш чітко усвідомити, що Україна – це Сусід. Не просто країна, про яку чули, яка десь тут поруч, а Сусід. Тобто держава, яка межує з Угорщиною, а відтак вона є дійсно близькою і набагато більш важливою для угорців, ніж це можна було уявити.
Наскільки правдиво ЗМІ в Угорщині висвітлюють події в Україні?
Можу сказати, що ми працюємо над тим, щоб увага до подій, пов’язаних із російською агресією, була постійною. Але, звісно, є багато інших питань, пов’язаних із ситуацією всередині ЄС, до яких прикута увага угорських ЗМІ. Особливо до проблеми біженців і терористичних загроз, які сьогодні є актуальними для Євросоюзу і відповідно для Будапешта.
У контексті обговорення української тематики досить часто можна почути про втрати для угорської економіки від російського ембарго. У цьому контексті для нас важливо акцентувати увагу на причинах запровадження санкцій проти РФ, відповіддю на які стало це ембарго, а також на тому, яку ціну платять українці у протидії російській агресії.
Жоден прибуток не вартий людського життя, але навіть якщо мислити суто економічними категоріями, то відповіддю на згадані дії Росії має бути більш активне використання можливостей для пожвавлення двосторонньої українсько-угорської торговельно-економічної взаємодії.
Бути дипломатом - це покликання чи здійснення мрії?
Я би сказала, що для мене це і здійснення мрії, і покликання.
Що потрібно змінити в Україні, щоб стати європейською країною?
Для мене ключовою ознакою європейськості є усвідомлення власної відповідальності за долю країни. Адже, коли ми говоримо, що держава – це ми, то це передбачає, що всі ми без винятку маємо як права, так і обов’язки з розбудови цієї держави. Від якісної роботи кожного з нас, і це не залежить від того, на якій ділянці ми працюємо, складається успіх країни в цілому. А ще європейськість для мене - це повага як до інших, так і до себе самого.
Які важливі поради Ви можете дати для українців, які збираються їхати до Угорщини?
Якщо громадяни України мають бажання відвідати Угорщину, то передусім необхідно подбати про отримання візи. Якщо це перша подорож зі щойно отриманою Шенгенською візою, важливо, щоб країна, в консульській установі якої віза оформлена, була або першою країною Шенгенської зони, в яку ви в'їжджатимете, або ж країною призначення вашої подорожі. При в'їзді до Шенгенської зони у вас можуть запитати документи, що підтверджують мету поїздки, наявність коштів на період перебування на території Шенгенської зони, медичну страховку та страховку на автомобіль у разі перетину кордону на власному транспорті.
У разі, якщо ви подорожуєте на автомобілі, врахуйте, що переважна більшість угорських автомагістралей є платними. Оплату можна здійснювати у пунктах пропуску на кордоні та на всіх автомобільних заправках на території країни. Але при цьому треба пам'ятати, що в Угорщині така оплата має бути здійснена до в’їзду на автомагістраль, а для цього треба уважно слідкувати за дорожніми знаками, які попереджають, що попереду платна дорога. Сплачуючи за проїзд, ви купуєте так звану електронну віньєтку (матрицю), яку не потрібно наклеювати на лобове скло автомобіля. Отриманий документ необхідно зберігати до завершення терміну його дії або виїзду з території Угорщини. В країні діє електронна система контролю за користуванням автомагістралями, що дозволяє ідентифікувати порушників за реєстраційний номером і накласти штраф.
Звісно, важливо дотримуватися правил поведінки, які є загальними для будь-яких подорожей і допоможуть уникнути несподіваних і неприємних ситуацій. Більше інформації та порад подорожуючим можна отримати, завітавши на офіційний сайт Посольства України в Угорщині.
А ще обов'язково раджу захопити із собою фотоапарат, адже в Угорщині є дійсно багато місць, вартих уваги, про які ви потім будете з приємністю згадувати і з задоволенням демонструватимете своїм друзям і знайомим чудові кадри вашої подорожі. І не забудьте скоштувати страви угорської кухні, які, впевнена, також не залишать вас байдужими.
Оригінал статті можна переглянути за наступним посиланням.