• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Magyar nyelv
"Українці й угорці схожі". Інтерв'ю Посла Любові Непоп українському журналу "Diplomat"
Опубліковано 28 жовтня 2016 року о 17:51

Упродовж двох років Україна не мала посла в Угорщині. Це негативно впливало на політичні, економічні та дипломатичні відносини між країнами-сусідами. І ось 30 травня 2016 року Петро Порошенко призначив посла – ним стала Любов Непоп. До речі, це перша жінка-посол України в Угорщині. Та місцеві реалії добре відомі пані Любові, адже вона вже двічі працювала в нашому посольстві в Угорщині.

Diplomat поцікавився головними напрямками роботи новопризначеного українського посла, а також подальшим розвитком українсько-угорських відносин.

Шановна Любове Василівно, після вручення вірчих грамот, перед Вами, як перед Послом України в Угорщині, постало багато завдань. Які з них вважаєте першочерговими?

– Відносини з Угорщиною завжди були для нас важливими, адже це насамперед країна-сусід. До того ж, це країна-член НАТО та ЄС, активний учасник такого важливого для України об’єднання як Вишеградська четвірка.

Відповідно, і завдань, які стоять у контексті розбудови наших двосторонніх відносин, багато.

Якщо ж говорити про пріоритети, то, безумовно, завдання номер один сьогодні – забезпечення подальшої підтримки з боку Угорщини у відновленні територіальної цілісності нашої держави, продовженні політики ЄС щодо визнання незаконної анексії Росією Криму, політичного та санкційного тиску на Російську Федерацію з метою виконання Мінських домовленостей.

Важливим є пожвавлення наших торговельно-економічних відносин, особливо зважаючи на те, що останнім часом спостерігаємо падіння двостороннього товарообороту. В цьому контексті особливу увагу приділятимемо активізації наших бізнес-контактів. Сподіваюся, що вже найближчим часом міністр сільського господарства Угорщини прийме запрошення відвідати Україну.

У контексті європейської інтеграції увага має приділятися використанню можливостей Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Ми розраховуємо на подальшу активну підтримку з боку Будапешта в питанні надання безвізового режиму Україні, а також у протидії будівництву політично вмотивованого проекту «Північний потік-2».

Важливою залишатиметься підтримка Угорщини у рамках нашого діалогу з НАТО, зокрема в імплементації Комплексного пакету допомоги для України з боку Альянсу.

Ми також зацікавлені в активній підтримці Угорщиною взаємодії у рамках формату В-4+Україна.

Не можу оминути увагою транскордонне співробітництво, взаємодію в розвитку прикордонної інфраструктури.

І, звісно, важливим елементом наших двосторонніх відносин залишатиметься сприяння зміцненню ролі національних меншин як з’єднувальної ланки між нашими двома країнами.

Що, на Ваш погляд, може зробити Угорщина для отримання українськими громадянами безвізового режиму?

– Угорщина належить до найбільш активних лобістів надання безвізового режиму українським громадянам. І ми це цінуємо та розраховуємо, що голос Угорщини на підтримку прискорення рішення з даного питання буде й надалі звучати голосно і наполегливо. А щодо конкретних кроків, то розраховуємо на підтримку євродепутатами від Угорщини ухвалення відповідного рішення Європарламентом, а також на підтримку Будапешта у схваленні рішення на рівні країн-членів. Для нас також важливо, щоб Угорщина продовжувала наполягати на важливості прискорення прийняття відповідних рішень у рамках своїх контактів з іншими країнами-членами Євросоюзу.

Упродовж двох років у Будапешті не було посла від України. Чи позначилося це на українсько-угорських відносинах?

– Українсько-угорські відносини завжди були активними. Я докладатиму максимум зусиль, щоб ми не лише використали повною мірою увесь потенціал, який маємо, а й шукали нові можливості для поглиблення двостороннього співробітництва, що відповідає інтересам наших двох країн і народів.

Нині Україна запасає газ на наступну зиму. В минулому році активну участь у цьому брала Угорщина. Чи буде Будапешт і цього разу допомагати Україні досягати енергетичної незалежності від Росії, враховуючи те, що Угорщина – ключова держава-транзитер енергоносіїв для багатьох країн Європи?

– Питання реверсу залишається важливим з точки зору забезпечення нашої енергетичної безпеки. Ми й надалі розраховуємо на підтримку наших європейських партнерів, зокрема Угорщини. Наразі проблем із поставками через Угорщину немає. З 1 січня по 8 серпня 2016 року через Угорщину до України надійшло 250 млн м3 природного газу. Існуючі можливості дозволяють Україні імпортувати 1,7 млрд м3 газу на рік, але, за розрахунками експертів, ці обсяги можна збільшити до 10 млрд м3. Сподіваємося, що такий маршрут і надалі функціонуватиме безперебійно.

Вам уже доводилося працювати в Угорщині. Як це спростило перебування в Будапешті в новій якості? І чи встигли вже побачитися зі своїми угорськими друзями?

– Так, знання країни і попередній досвід завжди є тими позитивними факторами, що допомагають в роботі, а зустрічі зі старими друзями – це додатковий бонус, який ти отримуєш, коли повертаєшся в країну, в якій уже працював. Але за цей ще короткий час моєї роботи в Будапешті в якості посла я зустріла і нових друзів. Переконана, що це дуже важливо. Адже зусилля, спрямовані на активізацію українсько-угорських відносин, будуть успішними лише тоді, коли над досягненням поставлених цілей працюватимемо разом.

Ви професійний лінгвіст і володієте кількома мовами. Чи потрібно, на Ваш погляд, створити українцям особливі умови для освоєння угорської мови, як мови дружнього сусіда з об’єднаної європейської сім’ї?

– Вважаю, що знання іноземних мов – одна з вимог сучасного світу, а знання мов сусідніх країн – важлива перевага для розвитку двосторонніх відносин. І тому підтримка вивчення угорської мови в Україні, як і української в Угорщині, – важливий елемент, що додатково відкриває багатство наших культур, створює передумови для поглиблення наших торговельно-економічних, наукових та інших зв’язків.

Прийнято вважати, що угорська мова досить складна. Тож щоб відчути «душу» Угорщини й угорців, потрібно полюбити цю країну…

– Так, угорська мова належить до найскладніших мов світу. Не можу не погодитися, що знання мови допомагає відчути «душу» народу, пізнати його культуру. Приїхавши до Угорщини, я зрозуміла, наскільки українці й угорці схожі.

Щодо любові до країни, переконана, посол має бути не лише патріотом своєї держави, а й любити країну, в якій працює. Адже саме він має допомагати будувати мости між двома країнами і двома народами. А зробити це без доброго ставлення і розуміння вкрай складно. Без цього важко шукати вихід зі складних ситуацій, що можуть виникати у відносинах між навіть найбільш дружніми державами.

 Останнім часом у всьому світі відповідальні посади довіряють саме жінкам. Так, наприклад, прем’єр-міністром Великої Британії та мером Токіо стали жінки. Дана тенденція прослідковується і в Україні. Про що це свідчить?

– Думаю, це показник застосування на практиці правил гендерної рівності, коли при відборі кандидатів визначальними є критерії професіоналізму та готовності до виконання передбачених посадою функцій. В Україні це ще, мабуть, і показник подальшого зростання соціальної активності наших жінок, що є позитивним фактором і свідчить про наше європейське світосприйняття. Сильні і слабкі сторони є в людей незалежно від статі. Головне, щоб ми використовували саме позитивні якості та вірили у власні сили. Саме тоді зможемо досягнути всіх поставлених цілей.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux