19-22 жовтня 2015 р. Посольством України в Угорщині було проведено Дні українського кіно в Будапешті.
Дні українського кіно проводилися в Угорщині вперше з часу проголошення незалежності України та встановлення українсько-угорських дипломатичних відносин та пройшли в кінотеатрі «Уранія», який належить до найпрестижніших кінотеатрів Європи. Патроном заходу виступив Міністр людських ресурсів Угорщини З.Балог. Захід був реалізований на спонсорські кошти української сторони. Фільми були надані Державним агентством України з питань кіно та Національним центром Олександра Довженка.
Програма Днів українського кіно включала як сучасні художні фільми, такі, як «Брати. Остання сповідь» та «Плем’я», так і відреставровані німі фільми кінця 20-х – початку 30-х років 20 століття – «Земля» і «Два дні». Документальний жанр був представлений фільмом «Жива ватра». Відкрилися Дні українського кіно фільмом О.Саніна «Поводир».
У церемонії відкриття взяла участь делегація України на чолі з Головою Державного агентства України з питань кіно Пилипом Іллєнком у складі режисера Олеся Саніна та продюсера Геннадія Кофмана. Від угорської сторони участь у відкритті взяв Державний секретар Міністерства людських ресурсів Угорщини Петер Гоппал (попередньо планувалася участь Міністра З.Балога), який у своєму виступі зазначив, що «українські сучасні фільми протягом останнього року стали лауреатами престижних міжнародних фестивалів. При цьому вони дуже популярні серед глядацької аудиторії, на що звернули увагу в Угорщині. Секрет цих українських фільмів полягає у тому, що молоді та більш зрілі українські митці після повалення владної диктатури з її брехнею, із невблаганним реалізмом показують минуле своєї батьківщини та сучасні події, зображуючи сучасними технічними засобами внутрішній світ людини».
Участь в урочистому відкритті Днів українського кіно взяли представники Міністерства зовнішньої економіки і закордонних справ, Міністерства людських ресурсів та Міністерства економічного розвитку Угорщини, низки угорських відомств, культурних, мистецьких, ділових кіл, ЗМІ та української діаспори, посли БіГ, Болгарії, Грузії, Литви, Македонії, Монголії, Словенії, старші дипломати посольств Білорусі, Польщі, Румунії, Швейцарії, Хорватії та низки інших, а також широка угорська громадськість.
Відкриттю Днів українського кіно в Угорщині передувала прес-конференція за участі членів української делегації, у ході якої до угорських журналістів та широкої громадськості було доведено інформацію про сучасний стан українського кінематографа та його основні здобутки за останні роки; поінформовано про значний попит в Україні на якісний продукт українського кінематографа. У якості прикладу було наведено дуже високий рейтинг «Поводиря», який перевершив рейтинг найбільш популярних американських фільмів в Україні; відзначено нову роль та значення документального кіно в Україні після Революції гідності; підкреслено якісні зміни, які мають місце в українському суспільстві впродовж останніх півтора-двох років; наголошено на відданості України євроінтеграційному курсу та готовності, попри зовнішню воєнну агресію, докладати зусиль з метою реалізації культурної дипломатії, успішним прикладом якої є Дні українського кіно в Угорщині.
«Я очікую, що глядачі, які переглянуть ці фільми, краще зрозуміють, хто такі українці, зможуть зазирнути всередину нашої душі й отримати відповідь на запитання, чому українці є такі, якими вони є, чим ми відрізняємося від інших народів, і чому ми так довго не мали Батьківщини, державності, і чому зараз за неї так боремося» – зазначив Голова Держкіно Пилип Іллєнко.
Продюсер Геннадій Кофман підкреслив, що у результаті Революції гідності в Україні розпочалася потужна хвиля виробництва документальних фільмів, за допомогою яких «ми зможемо показати міжнародній спільноті іншу Україну». Про свою роботу над документальним фільмом «Жива ватра» Г.Кофман зазначив: «моєю метою було створення такого фільму, який я б зміг показати своєму синові, … щоб він відчув, що таке Україна».
Говорячи про власну роботу О.Санін підкреслив, що метою створення фільму «Поводир» було бажання показати, що процеси, які мають м’ясце сьогодні, не вперше трапляються з українським народом. «Ми хотіли, аби ті моменти нашої історії, які вилучили з навчальних підручників, не зникли з нашої історії». За словами О.Саніна, такий значний успіх «Поводира» був неочікуваним. Однак, «треба знімати історії любові, треба знімати історії серця, треба знімати те, що тебе хвилює, і тоді кожен побачить у них щось своє. Це єдина універсальна річ, яку ми можемо подарувати світові й оцінити один одного».
Дні українського кіно отримали чималий резонанс в Угорщині, були висвітлені Угорським телеграфним агентством (МТІ) та переважною більшістю угорських інтернет-порталів, сприяли популяризації українського кінематографа та зміцненню позитивного іміджу нової демократичної України в Угорщині.
Фото: українська делегація (справа наліво - Тимчасовий повірений у справах України в Угорщині Михайло Юнгер, Голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко, продюсер Геннадій Кофман, режисер Олесь Санін) з Державним секретарем Міністерства людських ресурсів Угорщини Петером Гоппалом та директором Національного кінотеатру "Уранія" Ботондом Елекешем.