Oroszország arra készül, hogy tömegesen elvegye az ukrán gyermekeket a nevelőszülőktől Ukrajna ideiglenesen megszállt területein.
Ezek olyan árvák, akiknek a gyámsága vagy örökbefogadása az ukrán törvények szerint van bejegyezve. Az ilyen gyermekek erőszakos elvétele egy hónapon belül megtörténhet.
Március 1-jétől a megszálló kormányzat elindít egy jogi programot, amely lehetővé teszi:
• a gyermekek állítólagos „felügyelet nélkülinek” való nyilvánítását;
• erőszakos elvételüket családjuktól;
• orosz bentlakásos iskolákba való áthelyezésüket vagy örökbefogadásra átadásukat orosz állampolgároknak.
Ez a gyermekek erőszakos eltávolítása környezetükből ál-legalitás ürügyén.
A Sárga Szalag ellenállási mozgalom szerint azok a családok vannak a legnagyobb veszélyben, akik nem regisztrálták újra a gyámságukat az orosz szabályok szerint.
Ez egy újabb szakasza Oroszország rendszerszintű politikájának, amely az emberrablást, az erőszakos asszimilációt és a gyermekek ukrán identitásának elpusztítását célozza.
Ezért minden ukrán gyermek hazatérése továbbra is abszolút prioritás Ukrajna számára.