A deportálás népirtás bűntettévé, valamint a sztálinizmus bűnös politikai megnyilvánulásává vált.
Csak a deportáció első éveiben a krími tatárok tízezrei haltak meg. A többieket évtizedekre megfosztották jogaiktól, és csak 1989 után kaptak engedélyt arra, hogy visszatérhessenek szülőföldjükre.
Gyakorlatilag viszont csak Ukrajna függetlenségének elnyerése után vált lehetővé a krími tatárok visszatérése a Krím félszigetre.
A krimi tatatárok tragédiája 2014-ben újra megismétlődött, miután az ukrán félszigetet az orosz megszálló erők jogtalanul megszállták.
Megkezdődött a krími tatárok deportálásának második hibrid hulláma és a félsziget demográfiai összetételének mesterséges megváltoztatása.
A krími tatár nép Medzsliszének betiltása, az Orosz Föderáció fegyveres agressziójával szembeszegülő krímiek szisztematikus elnyomása, üldöztetése, jogainak megsértése - a politikai, vallási és kulturális üldöztetés megnyilvánulásainak formái.
Ez kényszerítette arra a krími tatárok ezreit, Krím őslakosait, hogy elhagyják otthonaikat és Ukrajna kontinentális területére költözzenek.
Felkérjük a világot:
• emlékezzenek meg a krími tatár nép sztálini deportálásának számos ártatlan áldozatairól
• ítéljék el Oroszország Ukrajna elleni agresszióját és a krími tatárok újabb elnyomását
• szólítsák fel Oroszországot, hogy hagyjon fel az alapvető nemzetközi jogok megsértésével és maradéktalanul hajtsa végre a nemzetközi közösség követelését a Krími Autonóm Köztársaság és Szevasztopol megszállásának megszüntetésére!