2021. június 29-én a debreceni Méliusz Juhász Péter Könyvtárban már a hatodik magyarországi bemutatóját tartották Eperjesi Ildikó, az ATV újságírója és Olekszandr Kacsura ukrán riporter – a Kossuth Kiadó gondozásában megjelent - Sorskönyv a frontról - Háborús foszlányok című könyvének.
Üdvözölve az esemény résztvevőit Ljubov Nepop, Ukrajna Magyarországi Rendkívüli és Meghatalmazott Nagykövete emlékeztetett arra, hogy az orosz agresszió folytatódik. Az orosz hadsereg és hadifelszerelés fokozott koncentrációja az ukrán határ mentén és a megszállt ukrán területeken továbbra is fennáll. Az ukrán katonák halnak meg az orosz megszálló erők által kilőtt lövedékektől. Oroszország folytatja a Fekete-tengert blokkolását. A megszállt területeken folytatódik az orosz útlevelek osztogatása, és ennek fényében az „orosz állampolgárok védelmében” kijelentéseket hangoztatják.
A konfliktus korántsem fagyott be.
A nagykövet köszönetet mondott a nyugati partnereknek az Oroszországgal szembeni szankciós nyomás folytatásáért és a legutóbbi EU-csúcstalálkozón mutatott hajlandóságért, hogy növeljék ezt a nyomást az orosz agresszió további fokozódása esetén.
Ljubov Nepop hangsúlyozta, biztos, hogy ma annak még nincs itt az ideje, hogy folytassuk a párbeszédet Putyinnal és befejezzék az Északi Áramlat 2 építését.
Ma annak van itt az ideje, hogy egyesítsük erőinket annak érdekében, hogy Ukrajnában helyreálljon a területi integritás és a béke, valamint a nemzetközi jog tiszteletben tartása Moszkva részéről.
A könyv interjú formájában íródott Kelet-Ukrajna helyi lakosságának képviselőivel, az ukrán katonasággal, önkéntesekkel, lakóhelyüket elhagyni kényszerült menekült személyekkel, valamint – az Ukrajna elleni orosz katonai agresszió közvetlen résztvevőjeként - egy elfogott orosz katonával, melyet a szerzők, Eperjesi Ildikó és Olekszandr Kacsura ukrán riporter mutattak be (online).
A korábbi könyvbemutatókra Budapesten, Veszprémben, Szegeden és Pécsett, valamint Nyíregyházán került sor.
Köszönjük Dr. Netreba Vitalijnak, a debreceni ukrán önkormányzat elnökének és Dr. Kovács Bélának, a könyvtár igazgatójának a rendezvény megszervezését.