Посольство України в Угорщині

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Угорщиною

Договірно-правова база українсько-угорського співробітництва в культурно-гуманітарній сфері

Договірно-правовою базою українсько-угорського співробітництва в культурно-гуманітарній сфері є:

-   Договір про основи добросусідства та співробітництва між Україною та УР (06.12.1991 р.);

-   українсько-угорська Декларація про основні напрямки співробітництва в гуманітарній сфері (31.05.1991 р.);

-   українсько-угорська Декларація про принципи співробітництва по забезпеченню прав національних меншин (31.05.1991 р.);

-   Угода між Урядом України та Урядом УР про співробітництво в галузі культури, освіти та науки (04.04.1995 р.);

-   Угода про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і наукові ступені, виданих в Україні та УР (27.10.1998 р.)

-  Протокол про співробітництво і сфері освіти і науки між Міністерством освіти і науки України та Міністерством людських ресурсіі Угорщини на 2015-2017 роки (19.12.2014 р.).

 

Українсько-угорське співробітництво у галузі культури та мистецтва

В Україні та Угорщині регулярно проводяться заходи з метою відзначення визначних дат чи вшанування пам`яті особистостей в історії наших держав.

В Україні встановлено понад 60 пам`ятників та пам’ятних знаків угорським політичним та культурним діячам. Зокрема, протягом останніх років встановлено пам’ятні знаки „Турул” та угорському поету Ш.Петефі у Мукачівському замку, графу Ференцу Ракоці ІІ у Закарпатті (2008 р.),  пам’ятник Ш.Петефі у Києві (2009 р.).

В Угорщині відкрито пам’ятник Т.Шевченку у Будапешті (2007 р.), пам’ятник жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні у Будапешті  (2009 р.), Меморіальний знак жертвам Голодомору 1932-1933 р. в Україні у м. Чомор (2010 р.), пам’ятну дошку на будинку в Будапешті, де діяла Надзвичайна Дипломатична місія УНР в Угорщині (2011 р.). Проводиться робота щодо встановлення пам’ятника Г.Сковороді у м. Токай. 

1-5 лютого 2014 року, за сприяння Посольства, Угорщину відвідала делегація Київського національного академічного театру оперети з метою започаткування співпраці з Будапештським театром оперети та вивчення можливостей популярзації українського театрального мистецтва в Угорщині, у квітні Будапештський театр оперети взяв участь у гала-вечорі „Кальман. Король оперети” у Київській опереті.

13 травня 2014 року Посольство організувало фототур групи фотографів з угорського міста Сарваш області Бейкеш до Чорнобильської зони відчуження, у ході якого відвідала Чорнобильську АЕС та об’єкт Укриття „Саркофаг” 4-го енергоблоку, місто Чорнобиль та покинуте місто-привид Прип’ять, а також поклала вінок до пам’ятника ліквідаторам аварії на ЧАЕС, відомого як меморіал „Тим, хто врятували світ”. За результатами фото туру у червні у Сарваші було відкрито фотовиставку.

22 травня 2014 року у рамках будапештського кінофестивалю робіт молодих режисерів Карпатського басейну у національному кінотеатрі „Уранія” організовано прем’єрний показ документального фільму „Майдан 2.0”, авторами та режисерами якого є співробітники угорськомовної редакції Закарпатської ОДТРК  М.Дебрецені, А.Штерр та Т.Ваш. 

У серпні 2014 року, за сприяння Посольства, було організовано відпочинок в Угорщині (м. Будапешт та озеро Балатон) дітей з України, батьки яких загинули під час подій на Майдані або в ході АТО у східних областях України.

Наприкінці серпня 2014 року ваідбувся візит Заступника Міністра культури України О.П.Журавчака до Угорщини.     

Важливою культурною та іміджевою подією 2014 року стала участь Посольства у традиційному дипломатичному ярмарку, який щороку проводиться в угорський столиці об’єднанням дружин дипломатів „Diplomatic Spouses Budapest”. Україна вперше була представлена на згаданому заході, участь у якому цього року взяло 46 акредитованих в Угорщині дипмісій. Український стенд містив інформаційні матеріали (книги, альбоми, буклети, диски) про Україну, картини українських художників І.Баричевої, О.Кабанова та П.Пуги, які проживають в Угорщині, продукцію деяких національних виробників, зокрема кондитерської фабрики „Roshen”, горілчаного виробника „Nemiroff”, косметологічної компанії „White Mandarin”, а також національну символіку, вишивані рушники, фольклорні роботи українських майстрів та сувеніри з України. У ході ярмарку Посольством було проведено флешмоб-акцію „Малюй з нами – підтримай Україну!” за участю менеджера проекту „Калинова молитва”, гості з Києва Н.Стацюри, у рамках якої усі бажаючі мали можливість долучитися до завершення картини української художниці С.Новак, власноруч намалювавши ягідку калини, яка є символом єднання Українського народу, та висловивши, таким чином, підтримку Україні.

За сприяння Посольства восени в Будапешті щорічно проводяться міжнародні фестивалі-конкурси дитячої творчості „Сузір’я Будапешту – юність, натхнення, талант” та „Угорські ігри”.

Посольство вже понад 20 років здійснює шефство над Великоберезнянською санаторною школою-інтернатом у Закарпатській області, в якій навчаються діти-сироти, напівсироти та діти з малозабезпечених сімей, які хворіють на серцево-судинні захворювання. З метою підтримки школи-інтернату Посольством, із залученням угорських та міжнародних благодійних організацій, підприємств і окремих підприємців, учням інтернату щорічно надається допомога у вигляді спортивного та канцелярського приладдя, новорічних подарунків.

У взаємодії з Державним самоврядуванням українців Угорщини (ДСУУ) та Товариством угорської культури Угорщини (ТУКУ) здійснюється активна робота у таких важливих напрямках, як висвітлення найбільш яскравих фактів культурно-історичної спадщини України, подій політичного, соціально-економічного і культурного життя сучасної України, відзначення пам’ятних дат і ювілеїв. Зокрема, щорічно проводяться заходи з відзначення Дня Соборності України (січень); вечори пам’яті Т.Шевченка (березень-квітень); поминальні заходи з нагоди річниці Чорнобильської трагедії (квітень) та Дня пам’яті жертв політичних репресій (травень); поминальні заходи з нагоди Дня пам’яті жертв голодоморів та державний конкурс художнього читання творів українською мовою „Джерело” (листопад).

Головною культурною подією 2014 року стала серія заходів, проведена Посольством спільно з ДСУУ та ТУКУ з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Т.Шевченка та 23-ї річниці Незалежності України, у рамках якої відбулися: покладання вінків до пам’ятника Шевченку у Будапешті, церковна літургія за Україну та Великого Кобзаря, прем’єра вокального циклу Романа Меденці „Поезії Кобзаря” у 4-х частинах за участі солістів Закарпатської обласної філармонії та декламування віршів Т.Шевченка угорською мовою у виконанні артиста Угорщини Роберта Гараї; тематична виставка українських художників, які проживають в Угорщині, під назвою „Художня шевченкіана” та концерт-презентація аудіо-альбому „Пам’яті Тараса Шевченка” у виконанні заслужених артистів Угорщини, лауреатів премій Кошшута та Ясаї, а також представників Закарпатського академічного камерного хору „Кантус” з Ужгорода у приміщенні Угорського радіо м. Будапешт; показ вистави Херсонського драматичного театру ім. Миколи Куліша „Понтій Пілат” в угорському місті Сарваш за присутності Заступника Міністра культури України О.П.Журавчака та Державного секретаря з питань культури Міністерства людських ресурсів Угорщини П.Гоппала; художня виставка та концерт у м. Атань. Зазначена серія заходів набула значного позитивного резонансу в Угорщині та сприяла популяризації української культурної спадщини в Угорщині.   

Визначними культурними подіями 2014 р. стали також виставка за мотивами української народної казки „Рукавичка” у недільній школі при ТУКУ (березень); доброчинний концерт гурту „Марініта” на підтримку України у боротьбі проти російської агресії під назвою „Мистецтво толерантності. Багатонаціональна Україна” та творчий вечір українського гітариста-композитора М.Вігули, що проживає в Угорщині (травень); театральний вечір за поемою Тараса Шевченка „Катерина”, а також концерт закарпатського хору „Всіх Святих” (червень).

Слід окремо відзначити серію заходів з нагоди вшанування пам’яті жертв голодоморів в Україні, у рамках яких було організовано поминальну літургію, здійснено церемонії покладання вінків до пам’ятника жертвам Голодомору 1932-1933 рр. в Україні у м. Будапешт та до меморіального знаку жертвам Голодомору у м. Чомор, організовано урочисту ходу учасників заходів центральними вулицями Будапешта, проведено вечір пам’яті жертв голодоморів у приміщенні Центру української культури і документації м. Будапешт та флешмоб-акцію „Доторкнись душею, помолись за Україну!”, а також всеугорський конкурс художнього читання української поезії „Джерело” (листопад).

 

Українсько-угорське співробітництво у сфері освіти

Українсько-угорське співробітництво у сфері освіти відбувається у таких напрямках: взаємодія між Міністерством освіти і науки України та Міністерством людських ресурсів Угорщини; пошук, встановлення і налагодження зв’язків та розвиток співробітництва між українськими і угорськими навчальними закладами різних ступенів акредитації та фахової спрямованості; залучення українських студентів і молодих спеціалістів до участі у конкурсах на отримання стипендій з метою навчання у вищих навчальних закладах Угорщини та інших країн Європейського Союзу; забезпечення освітніх потреб української національної меншини в Угорщині та угорської національної меншини в Україні.

Посольство України в Угорщині надає організаційне та інформаційне сприяння взаємодії сторін у зазначених напрямках. Підтримуються активні зв’язки з низкою вищих навчальних закладів Угорщини, зокрема Будапештським університетом ім.Л.Етвеша, Центральноєвропейським Університетом (м.Будапешт), Будапештським університетом „Корвінус”, Інститутом Короля Сигізмунда (м.Будапешт), Інститутом ім. Кароя Естерхазі (м.Егер), Сегедським університетом (м.Сегед), Ніредьгазькою вищою школою (м.Ніредьгаза) та іншими.

У березні 2014 р. Посольство надало сприяння у проходженні студентами-філологами з Національного педагогічного університету імені М.Драгоманова практики в Сеґедському університеті.

У жовтні 2014 р., за сприяння Посольства, Угорщину відвідала група студентів-міжнародників у рамках освітньої поїздки – Єврошкола „Угорщина: досвід Вишеградської групи в ЄС”. 

У грудні 2014 року у рамках робочого візиту Міністра зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини П.Сійярто до України був підписаний Протокол про співробітництво і сфері освіти і науки між Міністерством освіти і науки України та Міністерством людських ресурсіі Угорщини на 2015-2017 роки 

Опрацьовується проект нової міжурядової Угоди про взаємне визнання свідоцтв, дипломів про освіту і документів про посвідчення наукових ступенів, виданих в Україні та Угорщині, на заміну чинної Угоди від 1998 р. 

 

Українсько-угорське співробітництво у галузі забезпечення прав національних меншин

Питання співробітництва у галузі забезпечення прав національних меншин належать до пріоритетних питань українсько-угорської співпраці.

Згідно з останнім переписом населення Угорщини (жовтень – листопад 2011 року), на території Угорщини визнає себе українцями 5633 особи, русинами – 3323 особи, що разом становить 8956 осіб проти 6168 осіб відповідно до перепису населення 2001 р. та 674 – відповідно до перепису населення 1990 р. Українсько-русинська етнічна група за чисельністю посіла шосте місце серед 13-ти історичних національних меншин Угорщини (після ромів, німців, словаків, румунів та хорватів).

Відповідно до даних перепису населення України 2001 р., на території України проживає 156,6 тис. угорців (0,3% населення країни), 151,5 тис. з яких компактно проживає в Закарпатській області і складає 12,1% населення краю.

На даний час до проблемних питань, які турбують українську меншину Угорщини, належать питання, пов’язані з викладанням української мови в Угорщині.

Станом на сьогодні в Угорщині існують наступні кафедри українознавства:

-   з 2002 року в Будапештському науковому університеті ім.Л.Етвеша діє кафедра україністики в рамках Інституту слов’янської та балтійської філології;

-   з 1993 року в Ніредьгазькому інституті діє кафедра україністики та русинології;

-   з 1997 року в Сегедському науковому університеті при кафедрі слов’янської філології викладається як спеціальність  українська філологія.

Однак, на даний час всі вищезазначені кафедри української мови знаходяться під загрозою свого подальшого функціонування. Ця проблема виникла через недостатню кількість абітурієнтів у зв’язку з високим прохідним балом на зазначених кафедрах. Протягом останніх 5-6 років кількість слухачів спеціальності „українська філологія” у вищезазначених навчальних закладах різко скоротилася, а в окремих з них за останні 2 роки через відсутність абітурієнтів, високі прохідні бали та нестачу фінансових ресурсів набір не здійснювався взагалі. Так, у Ніредьгазькому інституті на теперішній час відсутнє держзамовлення для випускників навчальних закладів, де вивчається українська  мова.

Іншим проблемним питанням української громади Угорщини є відсутність в Угорщині центрів складання кваліфікаційних іспитів з української мови, а також невизнання кваліфікаційними тих іспитів з української мови, що складаються випускниками філологічних факультетів вищих навчальних закладів, які вивчають українську мову в якості другої спеціальності.

Ефективним інструментом співпраці для вирішення всіх питань, що виникають під час реалізації національними меншинами своїх прав, виступає Змішана українсько-угорська комісія з питань забезпечення прав національних меншин. З часу свого створення у 1991 р. Комісія провела чотирнадцять засідань. П’ятнадцяте засідання Комісії відбулося 19-20 грудня 2011 р. у м. Будапешт. Однак, у зв’язку з неузгодженням окремих пунктів Протоколу, Комісія прийняла рішення про проведення другого раунду засідання пізніше. Наразі сторонами опрацьовуються можливі терміни проведення зазначеного заходу.